Najlepsi pisarze

Wszystko co jest związane z literaturą. Możesz tu podzielić się swoimi opiniami dotyczącymi literatura, a również zamieszczać własna twórczość (wiersze, opowiadania).
Awatar użytkownika
Paul
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 710
Rejestracja: sob cze 17, 2006 7:20 pm

Najlepsi pisarze

Post autor: Paul » pn lis 13, 2006 10:55 pm

Łysiak to postać wybitna i niemalże legendarna. Niestety, różowy salon wodzący rej wśród różnorakich trendów i konkursów literackich (vide: nagroda Nike i Masłowska laureatką; to drugie zakrawa na płacz...) powoduje bojkot dzieł "Wilka". Można tu przytoczyć chociażby nie umieszczanie jego najnowszej książki "Salon 2. Alfabet Szulerów" w rankingu najpopularniejszych obecnie dzieł literackich Newesweeka, choć statystyki sprzedaży mówią zgoła co innego...

Moja przeczytane książki Łysiaka to (w kolejności od moim zdaniem najlepszej):
1. Dobry - fabuła ma miejsce w kryminalistycznym światki warszawskiej Pragi, gdzie za pomocą zabijaki Karśnickiego agent komunistyczny, Mieczysław Heldbaum próbuje podporządkować sobie praskich bandziorów.
2. Konkwista - po "Dobrym" druga część "Trylogii łotrzykowsko-heroicznej" powiadająca o rozgrywkach pomiędzy CIA a Brytyjczykami o podboju afrykańskiego kraju przez ZSRR (tytułowa konkwista).
3. Cena - dramat mający miejsce pod koniec IIWW opowiadającu o wielu dylematach moralnych.
4. MW - zbiór krótkich opowiadań z załączonymi do nich reprodukcjami mniej i bardziej znanych dzieł sztuki.
5. Asfaltowy Saloon - książka powstała po podróży autora po USA.
6. Najgorszy - dodatek do "trylogii..." odbywający się w formie wywiadu z pułk. Heldbaumem.
7. Najlepszy - trzecia część trylogii, gdzie spotykają się bohaterowie z Konkwisty i Dobrego.
8. Kolebka - fabuła dzieje się w okresie napleońskim i zawiera w sobie wiele istotnych problemow danej epoki (szczególnie ze strony polskiej)
9. Ostatnia Kohorta - powiesc majaca realia upadku Rzymu, lecz bedaca raczej dzielem filozoficzno - onirycznym. Dosc slabe, odgrzewany kotlet.
10. Empireum - bardzo bogota ilustrowany opis zbioru ksiażek Łysiaka, dość nudnawe, choć jest kilka dobrych elementów.

Jak już wspomniałem, Łysiak jest znanym bibliofilem i posiada monumentalny zbiór ksiąg
pochodzących z dawnych czasów. Jest bodajże włścicielem jedynego zachowanego rękopisu "Trenów" Kochanowskiego. Prócz tego pisuje felietony do Gazety Polskiej i Niezależnej Gazety Polskiej. Niegdyś kumplował się z Korwinem, ale obecnie są ze sobą skłóceni.

Łysiak starzeje się i zaczyna odgrzewać wiele dawnych dzieł. Np. jeden z jego felietonów dotyczący kary śmierci był po prostu przepisanym i zmodyfikowanym wywodem Heldbauma z "Dobrego". Ponad to, jego felietony naszpikowane są trudnymi wyrazami zupełnie tak, jakby chciał popisać się wiedzą...
Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć.
- Winston Churchill

Człowiek wyższy kroczy tylko własną drogą. - Napoleon Bonaparte

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » wt lis 14, 2006 6:47 pm

Trudno powiedzieć, zwykle czytam po jednym z utworów "każdego" autora... więc moja opinia może zdać się niektórym śmieszna. Aczkolwiek szczególnie podobał mi się ponadczasowy styl Dostojewskiego. I tego stylu doświadczam aktualnie czytając utwór noblisty, Orhana Pamuka pt. Śnieg (który podobno był /i pewnie jest/ wielbicielem Dostojewskiego). Niecodzienne połączenie humoru, problemów życiowych (także różnic rasowych i wyznaniowych) jak i rozważań filozoficznych przedstawia "nowa" pisarka z WB, Zadie Smith, aktualnie na koncie mam jeden z trzech utworów - Łowca autografów; jednak zaraz po lekturze "Śniegu", zabiorę się za najnowsze jej dzieło - O pięknie; które już czeka na półce.
Ostatnio zmieniony wt lis 14, 2006 6:48 pm przez xTrollx, łącznie zmieniany 1 raz.

rumianek

Post autor: rumianek » śr lis 15, 2006 6:34 pm

Moim zdaniem jest wielu bardzo wybitnych pisarzy, ale akurat jeśli chodzi o mnie to szczególnie w mojej pamięci zachowały się książki Imre Kertesz'a...Świetne książki...

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » śr lis 15, 2006 8:40 pm

Imre Kertesz?? A może zdradzisz więcej szczegółów, np. o jakiej tematyce pisze/pisał książki, skąd jest etc. Będę wdzięczny ;-)

rumianek

Post autor: rumianek » czw lis 16, 2006 1:53 pm

TO jest węgierski pisarz. Napisał np. " los utracony" , "fiasko". W 2002 roku dostał Literacką Nagrode Nobla. O czym pisze.. hm.. trudno konkretnie poweidzieć. On pisze prosto ale bardzo trafia do człowieka... "Los utracony" był dla mnie ogromnym przeżyciem.. książka o chłopcu, który został zabrany do getta... oparta na jego doświadczeniach. Ksiażka genialna zresztą jak wszystkiego jego dzieła. Polecam.

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » czw lis 16, 2006 2:39 pm

Ah już czaję, facet był w Auschwitz, co wywarło wpływ na jego dalszą twórczość (podobnie np. jak T. Borowski, który pisał na podstawie własnych doświadczeń), zresztą trudno żeby nie wywarło. Także treści można się domyślić... Osobiście - nie mam nic do tego typu utworów, aczkolwiek z całym szacunkiem dla II-wojennych rzeźi, mam już dosyć tej tematyki. Wolę codzienne problemy ludzkości, odbiegające od stanu wojennego... ;-)

rumianek

Post autor: rumianek » ndz lis 19, 2006 12:47 pm

no w sumie ja zawsze też tak myślałam, ale ta książka jest inna.. wyjątkowa. Nparwde jest świetna.

Awatar użytkownika
Fusa_20
Zapaleniec
Zapaleniec
Posty: 1257
Rejestracja: śr gru 17, 2008 7:52 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Fusa_20 » czw gru 18, 2008 3:27 pm

Ja pisarzy polskich wymienię: Sapkowski, Pilipiuk. Z pisarzy obcokrajowych : Andre Norton
Fata nolentem trahunt...

ODPOWIEDZ