Zadanie z polskiego prosze o pomoc !!

Dyskusja dotycząca szkoły.
Awatar użytkownika
Damiano194
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 11, 2009 10:33 am

Zadanie z polskiego prosze o pomoc !!

Post autor: Damiano194 » śr lis 11, 2009 10:35 am

Dostalem nastepujace zadanie z polskiego, musze poprawic 1 i jest to indywidualne zadanie tylko dla mnie takze nie ma mowy o odpisaniu :-P
A wiec : "Wyobraz sobie i napisz w formie opowiadania z dialogiem spotkanie dwoch swietych Aleksego i Franciszka."
Nie mam pojecia jak to napisac :shock:

Awatar użytkownika
pysk w pysk
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 622
Rejestracja: sob cze 27, 2009 7:35 pm

Post autor: pysk w pysk » śr lis 11, 2009 10:53 am

Jak nie wiesz znajdz sobie na necie jakiś dialog i podstaw tam świętych i będzie dobrze ;>
"Dla mnie ludzie obrali dziwną drogę lans, kasa, władza nowym Bogiem klęską kończy się to często bowiem jakos z nich niewielu pamięta, że miłość, przyjaźń to rzecz bezcenna, święta...

Awatar użytkownika
juna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 296
Rejestracja: pn wrz 21, 2009 5:44 pm

Post autor: juna » śr lis 11, 2009 12:12 pm

Najpierw poczytaj sobie co charakteryzowało jednego a co drugiego i wyobraź sobie jak by mogł wyglądać ich dialog. Wybierz temat na który mogli by mieć inne zdanie, żeby dyskusja była ciekawsza. porusz wyobraźnie.

Awatar użytkownika
Damiano194
Świeżak
Świeżak
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 11, 2009 10:33 am

Post autor: Damiano194 » śr lis 11, 2009 12:58 pm

b]Św Franciszek-[/b] Wiodl chulaszczy trub zucia, pochodzil z bogatej kupieckiej rodzimy.Korzystal z przyjemnosci zyciowych,trwonil majatek. W jego zyciu mialy miejsca ktore go zmienily byla to wojna z Asyzem w trakcie ktorej dostal sie do niewoli i ciezko zachorowal. Pozniej zostal zwolniny z wiezienia. pokonal ciezka chorobe i zmienil tryb zycia.Zapragnal wziasc udzial w wojne krzyzowej udal sie do Paletto i mial tam sen po ktorym sie nawrocil. Pomaga chorym odbudowuje kosciol i wyrzeka sie wszelkich dobr. Glosi proste zrozumiale kazanie. Pisze serie opowiadan pt" kwiatki Świetego Franciszka" w ktorych opowiada o swoim pozniejszym zyciu i o cudach jakie dokonywal.


Św. Aleksy- Aleksy urodził się w bogatej, rzymskiej rodzinie. W wieku 24 lat zgodnie z wolą ojca ożenił się z cesarską córką, Famijaną. W noc poślubną Aleksy oznajmił żonie, że jego powołaniem jest nie małżeństwo, ale służba Bogu. Opuścił więc dom, zabierając ze sobą dużo złota i srebra, które rozdał nastepnie biedakom. Sam prowadził życie żebraka i pokutnika. Przed śmiercią napisał list, w którym ujawnił swoje prawdziwe pochodzenie i historię tułaczego życia.

Aleksy jest dobrym i posłusznym synem. Wychowany w religijnym domu, sam jest niezwykle pobożny i pełen miłosierdzia dla biednych. Kiedy ojciec zasugerował mu, iż czas się ożenić, Aleksy posłusznie odpowiada:

Oćcze! Wszekom ja twoje dziecię, / wiernie dbałych swój żywot prze cię, / cokole mi chcesz kazać, / po twej woli ma się to z[]stać.

Jest człowiekiem szczerym i prostolinijnym, nie chce okłamywać żony, gdy odkrył w sobie powołanie do służby Bogu:

[…] wrócił zasię pirścień jej, / a rzekł tako do niej; / ostawiam cię przy twym dziewstwie, / wróć mi ji, gdy będziewa oba w niebieskim królestwie.

Zdaje sobie sprawę, że aby zasłużyć na łaskę Boga, musi żyć zgodnie z Jego przykazaniami, stąd zapewne gest w stosunku do biednych, którym rozdał „srebra, złota dosyć”. Aleksy żyje w nędzy, jest często głodny, ale nie narzeka, bo wie, że to jedyna droga do świętości. Swoim oddaniem Bogu, sprawił, że zaczęły się w jego życiu dziać cuda: „wstał z obraza Matki Bożej obraz”. Sama Matka Boska interweniowała u odźwiernego, by Aleksego wpuścił do kościoła. A że Aleksy niczego nie robił dla poklasku i taniej chwały, postanowił wyjechać, gdy ludzie zaczęli traktować go jak świętego. Gdy wsiadł na statek płynący do Syrii:

[…] więc się wietr obrocił, / ten ci zasię nawrocił. / A gdy do Rzyma przyjał Bogu dziękował, / iż ji do swej ziemie przygnał.

Zamieszkał pod schodami pałacu ojca, bo uważał, że skoro wiatr go „przywiał” do Rzymu, to chce doznawać cierpienia i poniżeń właśnie w swoim domu. Ludzie lekceważyli brudnego żebraka, wylewali na niego pomyje, wyśmiewali go, ale Aleksy był szczęśliwy i wszystko ofiarowywał na „fałę” Boga. Tak działo się aż do jego chwalebnej śmierci.

Mam takie informacje o tych świetych. Ale nie potrafie ulozyc z tego opowiadania w formie dialogu;/

Awatar użytkownika
pysk w pysk
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 622
Rejestracja: sob cze 27, 2009 7:35 pm

Post autor: pysk w pysk » śr lis 11, 2009 1:36 pm

aaa pierdol to jedna bania w tą czy w tamtą i tak matka się nie kapnie ;-)
"Dla mnie ludzie obrali dziwną drogę lans, kasa, władza nowym Bogiem klęską kończy się to często bowiem jakos z nich niewielu pamięta, że miłość, przyjaźń to rzecz bezcenna, święta...

Awatar użytkownika
juna
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 296
Rejestracja: pn wrz 21, 2009 5:44 pm

Post autor: juna » śr lis 11, 2009 2:00 pm

Moze poszukaj informacji na temat ich filozofii, ktore były inne. Dyskusja mogła by się potozyć w tym kierunku- ktora postawa moze się bardziej podobać Bogu.

Awatar użytkownika
Paranoja
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1008
Rejestracja: pt lip 10, 2009 2:43 pm

Post autor: Paranoja » śr lis 11, 2009 5:19 pm

Franciszek cieszył się życiem, choć był skromnym człowiekiem. Aleksy skupiał się na umartwianiu ciała, które według niego prowadziło do grzechu itp.
możesz napisać dialog pesymisty z optymistą.
"Tymczasem, wiesz, martwię się co z moim sercem,
Z tą dziurą co zostaje, gdy wyrwę fragment z tekstem..."

Awatar użytkownika
pysk w pysk
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 622
Rejestracja: sob cze 27, 2009 7:35 pm

Post autor: pysk w pysk » śr lis 11, 2009 5:22 pm

Paranoja pisze:możesz napisać dialog pesymisty z optymistą.
no czyli zniesmaczonego z paranoją :>
"Dla mnie ludzie obrali dziwną drogę lans, kasa, władza nowym Bogiem klęską kończy się to często bowiem jakos z nich niewielu pamięta, że miłość, przyjaźń to rzecz bezcenna, święta...

Awatar użytkownika
Paranoja
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1008
Rejestracja: pt lip 10, 2009 2:43 pm

Post autor: Paranoja » czw lis 12, 2009 8:08 am

no na przykład xD
"Tymczasem, wiesz, martwię się co z moim sercem,
Z tą dziurą co zostaje, gdy wyrwę fragment z tekstem..."

ODPOWIEDZ