Stephen King (matura ustna z polskiego)

Dyskusja dotycząca szkoły.
Awatar użytkownika
easy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: wt lis 11, 2008 10:05 pm

Stephen King (matura ustna z polskiego)

Post autor: easy » pn lut 02, 2009 12:19 pm

Siema.. mam mały problem z prezentacja na mature ustna z polskiego.. jakoś tak nie bardzo wiem od czego zacząć i jak ta prezentacja miałaby wygladać, żeby była w miare ciekawa i nie nudziła..

Pełny temat to : 'Źródła niesłabnącej popularności dzieł Stephena Kinga. Omów zagadnienie odwołując się do wybranych tektów pisarza'.

Hmm może ktoś mógłby mi poradzić od czego najlepiej byłoby zacząc, co tam umieścić, może do jakich ksiązek odwołać.. itp..
a może ktoś pisał taka prace lub interesuje sie twórczościa Stephena Kinga i ma jakieś ciekawe pomysły..
Z góry dzieki za pomoc ;)
Papieros ma smak życia i nie ma smaku wcale..

Awatar użytkownika
Fusa_20
Zapaleniec
Zapaleniec
Posty: 1257
Rejestracja: śr gru 17, 2008 7:52 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Fusa_20 » pn lut 02, 2009 2:11 pm

Chodzi o tematykę grozy, najpierw wybierz sobie parę ksiazek, te które najbardziej Ci sie podobaly i mają wspólny klimat, np. Zielona mila- to byłaby bardzo dobra pozycja jako problem np. kary śmierci czy nawet mistycznej walki dobra, Możesz nawiazac troszkę do biografii autora jak ona się wiąze z jego twórczościa, ale nie za długo;0) King porusza uniwerslane prawdy czesto w fantastycznej otoczce, możesz np. wybrać kilka opowiadań i na nich oprzeć spostrzeżenia, autor bardzo ciekawie rysuje atmosferę tajemniczosci potęgując grozę...
jeżeli nie czytałaś żadnej jego ksiażki to wypożyczycz sobie kilka pozycji i do lektury;)
Ludzi czytają Kinga bo on sam ma bardzo specyficzny charakter pisania i budowania fabuły, ale również czerpie motywy z innych pozycji literackich, np. Mroczna wieża- zaczerpnięta postać bohatera z pieśni o rolandzie, albo w Miasteczku Salem- postac wampira charakterystyczna dla opowieści fantastycznych i motyw pojawiający sie w wielu tematach literackich, choćby u naszej wybitnej znawczyni literatury Marii Janion;)
Nie tylko jego autorskie pomysły ale zaczerpnięte z różnych pisarzy ...
Fata nolentem trahunt...

ODPOWIEDZ