Czy osoby duchowne mają większa wiarę?

Każdy z nas jest inny, na tym forum możesz pisać jak ludzie zachowują się w różnych sytuacjach...
Możesz tu dyskutować o wszystkim co jest związane z filozofią.
Wszystko co jest związane z religią - twoje życie religijne, wiara, przynależność do religii.

Czy osoby duchowne mają większą wiarę??

Tak
2
17%
Nie
10
83%
 
Liczba głosów: 12

Awatar użytkownika
kozanar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: śr lip 09, 2008 3:32 pm

Post autor: kozanar » śr lip 09, 2008 3:52 pm

Zadaj sobie najpierw pytanie, kto/co to jest osoba duchowa, a jak się rozumie duchowość. Odpowiedzi na te dwa pytania są zupełnie inne. Ponieważ duchowość nie jest tym, co się za duchowość rozumie. Szczególnie jeśli jest tak niewiele zrozumienia dla samego człowieka :)

Awatar użytkownika
Jack
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 874
Rejestracja: wt lip 18, 2006 5:44 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Jack » śr lip 09, 2008 6:46 pm

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że dla części księży bycie kapłanem to zawód, a nie powołanie. To dlatego tak dużo ludzi rezygnuje z udziału w życiu Kościoła.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest mnóstwo księży ze zdecydowanie większą wiarą niż inni ludzie. No ale niestety między byciem osobą duchowną i dużą wiarą nie można stawiać znaku równości.
The only rules that really matter are these: what a man can do and what a man can't do.

Awatar użytkownika
olka080
Maniak
Maniak
Posty: 2042
Rejestracja: ndz cze 29, 2008 7:37 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: olka080 » śr lip 09, 2008 7:41 pm

Wg. mnie to oczywiste iż osoby duchowne mają większą wiarę... ale tylko Ci którzy czują powołanie. Oni chyba nie mają takich problemów jak powątpiewanie w Boga... wierzą i wiarę starają się przekazać innym... a żeby ją przekazać innym trzeba mieć ją naprawdę dużą.
'G - gromadzisz go w sobie i spijasz
N - niszczy pali mosty zabija
I - instynktownie budzi fobie
E - elementarne w walce z wrogiem
W - lecz wróg jest w tobie i nim płoniesz...'

Awatar użytkownika
kozanar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: śr lip 09, 2008 3:32 pm

Post autor: kozanar » pt lip 11, 2008 9:52 am

Jack pisze:Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że dla części księży bycie kapłanem to zawód, a nie powołanie. To dlatego tak dużo ludzi rezygnuje z udziału w życiu Kościoła.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest mnóstwo księży ze zdecydowanie większą wiarą niż inni ludzie. No ale niestety między byciem osobą duchowną i dużą wiarą nie można stawiać znaku równości.
Dokładnie, sam zawód jeszcze nie czyni zawodowca :) Zastanawiające jest natomiast dlaczego w KK tak dużą wagę stawia się właśnie na wykształcenie, a nie kontemplacje. Dlaczego najwyższe urzędy sprawują biskupi, a nie mnisi :) Odpowiedź wydaje się oczywista? Lepiej się znają na polityce.

Sęk w tym, że mnisi z reguły robią większą karierę jako naukowcy, np. Copleston, który napisał encyklopedię filozofii znaną na cały świecie, książek JPII, tyle osób nie czyta, przynajmniej nie poważnych naukowców :)

Awatar użytkownika
pro.memoria
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw sie 07, 2008 9:39 pm
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: pro.memoria » śr sie 13, 2008 11:10 pm

Księża?? Wiara?? To zależy. Naprawde, z nimi jest jak z kazdym człowiekiem- sam nie wiesz czy trafisz na wierzącego czy nie. Ja mam to szczęście, że Pan Bóg postawił na mojej drodze 3 wspaniałych księży- z megapowołaniem, którzy są dla mnie naprawdę ważni i przez których NAPRAWDĘ to powołanie przemawia, wręcz krzyczy. Tego nie da się opisać, sami musielibyście ich poznać:) ale czy duchowni mają większą wiarę?? W ogóle trzeba się najpierw zastanowić czym zmierzyć tą wiarę, żeby określić jej wielkość...

ODPOWIEDZ