Folklor

Wszystko co jest związane z muzyką.
Ginger

Folklor

Post autor: Ginger » sob lis 18, 2006 1:02 pm

Jak wiadomo, muzyka folklorystyczna jest trudniej dostepna, niż inne rodzaje, dlatego zwracam się do was z prośbą. Jeżeli ktoś ma jakiś dostęp, lub wie gdzie można taką muzykę ściągnąć, to niech się zgłosi lub poda linka :P.
Z góry dziękuję :D.

AneTkaa

Post autor: AneTkaa » sob lis 18, 2006 1:17 pm

a przez jakąś Kaze, BearShara, Emula itepe niemozna? :-> ;D

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » sob lis 18, 2006 1:29 pm

a przez jakąś Kaze, BearShara, Emula itepe niemozna?
Legalnie tak nie bardzo :P

To zależy jaki typ folku :> (właśnie słucham włoskiego Elvenking, jeśli coś to komuś mówi :>)
Ostatnio zmieniony sob lis 18, 2006 1:30 pm przez xTrollx, łącznie zmieniany 1 raz.

AneTkaa

Post autor: AneTkaa » sob lis 18, 2006 1:42 pm

xTrollx pisze:Legalnie tak nie bardzo :P
Kto by sie tym przejmowal... :P
To zależy jaki typ folku :> (właśnie słucham włoskiego Elvenking, jeśli coś to komuś mówi :>)
Pierwsze slysze :shock: ;D z folklorem kojarzy mi sie, nie wiem czemu, panna kręcąca porem i śpiewająca coś w stylu "jap cap caj... paribitabidi..." ;] :mrgreen:

Awatar użytkownika
misanthropiac
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1026
Rejestracja: pn lip 03, 2006 11:49 am
Lokalizacja: Poznań

Post autor: misanthropiac » sob lis 18, 2006 7:19 pm

xTrollx pisze:To zależy jaki typ folku :> (właśnie słucham włoskiego Elvenking, jeśli coś to komuś mówi :>)
Owszem, mówi ;-)
AneTkaa pisze:z folklorem kojarzy mi sie, nie wiem czemu, panna kręcąca porem i śpiewająca coś w stylu "jap cap caj... paribitabidi..." ;]
Wyobraź sobie, że jest wieeeeeeeele rodzajów folku, można powiedzieć, że jest to wyznacznik wielokulturowości tego świata. Np. za folk amerykański uważa się... country!!

Do rzeczy:
Polecam Carrantuohill, byłem na ich koncertach 4 lub 5 razy za każdym razem bawiąc się znakomicie, grają bardzo dobry folk celtycki, na ogół skoczny i bardzo taneczny, choć zdarzają się też okacje do zadumy. Znakomici instrumentaliści znają się doskonale na swoim fachu i aż ciągnie ich w stronę małych eksperymentów. Jeden z ich albumów był fuzją folku celtyckiego z jazzem, zaś na żywo sam widziałem, jak zgrabnie zagrali z zespołem grającym muzykę afrykańską (Dżembersi to się chyba nazywało).
Z bardziej znanych celtów kojarzysz zapewne Clannad, grali dobry, niezhomogenizowany i niezbastardyzowany celt folk, a znani stali się poprzez hit "Robin (The Hooded Man)", znajdujący się na soundtracku filmu "Robin Hood"
Daemonia Nymphe to zespół Grecki grający, jak sami określają "starożytny grecki folk". Muzyka to niezbyt kompleksowa, ale bardzo wysokiej jakości, takiego klimatu nie spotkasz w dzisiejszej muzyce rozrywkowej. Słuchając DN poczujesz się, jakbyś obracała flachę z dionizosem :-P
Trzy słowa- "Andaluzyjski folk", czyli Flamenco. Dynamiczne progresje doskonałych gitarzystów, ekspresyjny śpiew i ognisty taniec - coś pięknego! Polecam szczególnie znanych przodowników (komunistyczny wyraz) - innowacyjnych Vicente Amigo i Paco de Lucię oraz młodę nadzieję tej dziedziny sztuki - Rafaela Corteza (ostatnio koncertował w Polsce). Nie zawadzi też zbadać Juana Serrano, Luisa Maravillę, Nino Ricardo i Carlosa Montoyę.
Może zechcesz obadać jakąś mutację folku? Nie będzie dyshonorem zanurzyć się w jeziorku neofolkowym. Polecam szczególnie przedstawicieli akustycznego neo - Of The Wand And the Moon, Olam Ein Sof, SIG:AR:TYR i moich ulubieńców z Empyrium (czasy When at Night Wood Grouse Plays).
Znawcą nie jestem, ale odnoszę wrażenie, że w czasach dzisiejszych mniejszy nacisk kładzie się na czysty folk, a większy na jego fuzję z innymi gatunkami. Dlaczego więc nie zasmakować w różnych połączeniach?
Lutosławski zwany był polskim restauratorem folku. Słusznie. W jego dziełach słychać echa tej muzyki, chyba najlepiej w małej suicie, która aż ocieka motywmi folkowymi (wstęp na flecie, Hurra Polka itp.). Ponoć p. Witold aranżował też czysty folk np. na gitarę, ale do tego się jeszcze nie dokopałem.
A taki Bela Bartok, który zdobył tytuł etnografa?
According to his mother, Paula, Bela Bartok could play over 40 folksongs from memory by the time he was four.
gwarantuję, że odbiło się to bardzo mocno na jego twórczości.
Łączenie folku z metalem to temat rzeka. Taki Finntroll pod koniec swojej działalności nagrał płytę czysto folkową (Visor Om Slutet) a i wcześniejsze były folkowe na wskroś(Jaktens Tid, mniam). xTrollx wymienił Elvenkinga, można dodać n innych: Empyrium (z Doomowego okresu), Agallocha, nasz polski At The Lake, Borknagar, Moonsorrow, Korpiklaani, Nokturnal Mortum, Dub Buk, Orphaned Land (jako jedyni tutaj czerpią z biskiego wschodu, polecam), Cruachan (!), Die Apokalyptischen Reiter, Ensiferum itd.

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » ndz lis 19, 2006 12:34 pm

misanthropiac pisze:Trollx wymienił Elvenkinga
Co do elvenkinga, niech nazwa gatunku, postrzegana jako folk metal nikogo nie zrazi, wczoraj słuchając sobie ów kapeli przez głośniki, matka zasłyszała co nieco i nawet jej się spodobało ;-)

Awatar użytkownika
misanthropiac
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1026
Rejestracja: pn lip 03, 2006 11:49 am
Lokalizacja: Poznań

Post autor: misanthropiac » wt lis 21, 2006 8:32 pm

xTrollx pisze:matka zasłyszała co nieco i nawet jej się spodobało ;-)
Zapuść jej jedną z celtyckich ballad Cruachana, będzie zachwycowna :-D
np. Ride on, tudzież The Fianna do pewnego momentu :-P
http://www.myspace.com/cruachanfanpage

A skąd wziąć? Najlepiej rozejrzeć się po necie i ściągnąć legalnie, np. demo naszych Żywiołaków. A dlkaczego nie kupić? Takie płyty zazwyczaj nie są drogie. W markecie koło mojej chałupy ceny nie dochodzą do 30 zł.

Ginger

Post autor: Ginger » czw lis 23, 2006 9:20 am

Mnie właśnie interesowałby folk metal, a Carrantouhill znam :P. Grali nawet w moim MDKu :D. Ale chodzi mi o to, że nie wiem gdzie mogłabym takiej muzyki szukać.

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » czw lis 23, 2006 10:03 am

Ginger pisze:nie wiem gdzie mogłabym takiej muzyki szukać.
Tzn. chodzi ci o jakis spis albo charakterystyke podobnych kapeli z tego gatunku czy o samą muzykę (np. w formacie mp3)?

Co do Żywiołaków, wczoraj słuchałem, bardzo ciekawy wytwor ^^

Awatar użytkownika
misanthropiac
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1026
Rejestracja: pn lip 03, 2006 11:49 am
Lokalizacja: Poznań

Post autor: misanthropiac » czw lis 23, 2006 11:48 am

Ginger pisze:Mnie właśnie interesowałby folk metal, a Carrantouhill znam :P. Grali nawet w moim MDKu :D.
Doskonałe koncerty dają, nieprawdaż? ;-)
Ale chodzi mi o to, że nie wiem gdzie mogłabym takiej muzyki szukać.
Ponawiam "ofertę kupna" :-P Przeczesując promocje w supermarkecie zakupiłem Vintersorg za 29,90 PLN, to nie jest wygórowana cena. Jak włożysz trochę wysiłku w akcje poszukiwawcze to znajdziesz nie drogą muzę.
Można i ściągnąć legalnie. Taki fiński Avathar (Folk/Black) na kultowym portalu mikseri udostępnia swoją dyskografię (materiał pomocniczy ). Słucha się przemiło, teksty dotyczą Tolkienowej twórczości, jeno wokal niestety trochę nie domaga.
To tyle, jeśli chodzi o legalne metody. Jak przypomnę sobie jeszcze jakieś "ściągalne" zespoły to umieszczą odpowiednie odnośniki w tym temacie.
Co do Żywiołaków, wczoraj słuchałem, bardzo ciekawy wytwor ^^
Nom, niegłupie takie granie. Reklamują się jako Biometal, ale metalu w tym za wiele nie ma, za to wprawiające w konsternację instrumentarium (co to jest czynel???) i dobre, typowo folkowe wokale.
btw., miałem namiary na dość jajcarską, lecz idealnie pasującą do tematu grupę Ich TroLe, ale łochy z republiki.pl wykasowały ich stronę :-?

ODPOWIEDZ