Guenter Grass w Waffen SS

Wiadomości z kraju. Dyskusja dotycząca aktualnych wydarzeń w kraju.

Czy Grass powinien zrzec sie honorowego obywatelstwa Gdańska?

Czas głosowania minął wt lis 28, 2006 6:27 am

tak
2
22%
nie
7
78%
 
Liczba głosów: 9

katglu17

Guenter Grass w Waffen SS

Post autor: katglu17 » sob sie 19, 2006 6:27 pm

Czy uważacie, że ten pisarz (nobilsta!) powinien zrzec się honorowego obywatelstwa Gdańska? Czy sensowne jest postulowane przez PiS i LPR pomysłu pozbawienia go tego honoru? Czy zgadzacie się ze zdaniem Wałęsy, który nawołuje Grassa, aby zrezygnował z obwyatelstwa? Czy też może fakt, że był członkiem Waffen SS, nie powinien wpływać na to jak postrzegana jest jego literatura i antynazistowska działalność?

IMO, to że służył w Waffen SS niczego nie zmienia. U mnie zdobył szacunek po tym, że się przyznał, bo to na pewno nic łatwego. A swoją działalnością na rzecz polsko-niemieckiej przyjaźni i walce z nazizmem, "wyczuścił" tę plamę w życiorysie, jaką była tamta służba.

zapraszam do dyzkusji ;)

Awatar użytkownika
misanthropiac
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1026
Rejestracja: pn lip 03, 2006 11:49 am
Lokalizacja: Poznań

Post autor: misanthropiac » sob sie 19, 2006 7:10 pm

Sprawa potężnie zajeżdża marktingiem. Facet przyznaje się do służby w Waffen SS 60 lat po fakcie, gdy do księgarń trafia jego książka. Nie chcę osądzać, niech każdy wyciągnie wnioski
Obrazek

Awatar użytkownika
Jack
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 874
Rejestracja: wt lip 18, 2006 5:44 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Jack » sob sie 19, 2006 7:14 pm

Nie znam jego literatury, ale czytałem trochęo nim w gazetach tuż po tych rewelacjach. Pod uwagę należy wziąść to że kiedy wstąpił do SS był bardzo młody, a w Niemczech tamtych czasów ta formacja była zapewne inaczej postrzegana niż teraz. Skoro się przyznał z własnej woli to plus dla niego. ludzi powinno się oceniaćza całokształt, a nie za pewien okres w życiu.
The only rules that really matter are these: what a man can do and what a man can't do.

rumianek

Post autor: rumianek » ndz sie 20, 2006 8:57 am

Ja właśnie czekam na jego nową książke. Ale moim zaniem raczej powinien zrzec sie honorowego obywatelstwa, bo zwyczajnie zataił sprawę, o której ludzie powinni wiedzieć. Ale jednak to było dawno, nie powinniśmy mieć pewnych uprzedzeń.

Illea

Post autor: Illea » ndz sie 20, 2006 5:22 pm

Moim zdaniem nie powinien się zrzec. W SS był krótko i tak jak napisałJack,
Jack pisze:Niemczech tamtych czasów ta formacja była zapewne inaczej postrzegana niż teraz
Poza tym miał 17 lat (dobrze piszę??) a to jest okres częstego popełniania błędów, dziwacznego myślenia itd.

Awatar użytkownika
grzesiu
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 389
Rejestracja: czw lip 27, 2006 7:51 pm

Post autor: grzesiu » pn sie 21, 2006 9:23 pm

To już jest przeszłość... Popełnił błąd, bo był młody. Zresztą wiele osób postąpiłoby tak samo na jego miejscu, żeby bronić kraju.

Kasiak

Post autor: Kasiak » wt sie 22, 2006 6:18 am

Moim zdaniem to co było, to przeszłość i oczywiście, że powinno się wyjaśniać kto był winny...ale mimo to nie można zapominać, że to była wojna i nie wszyscy ludzie (niemcy) chcieli wykonywać to co im rozkazano, a że pechowo trafił do grupy SS, to tylko można mu współczuć, bo wszyscy ci są przez nas znienawidzeni. Moim zdaniem nie powinno mu sie nakazywać wyżeknięcia się, powinniśmy umieć wybaczać. Przecież jest to najlepszy przykład na to, że my - Polacy potrafimy wybaczać wyżądzone nam krzywd przez Niemców takich jak Grass.

Awatar użytkownika
Paul
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 710
Rejestracja: sob cze 17, 2006 7:20 pm

Post autor: Paul » wt sie 22, 2006 9:28 pm

Tylko nie twórczość GraSSa!!!!!!! Nie!!!!!!! Do dziś śni mi się po nocach "Blaszany Bębenek". A raczej męczenie się z tym przez dwa tygodnie...

Bycie w SS to bycie w SS. Nie był tam z przymusu. Powinien się zrzec.
Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć.
- Winston Churchill

Człowiek wyższy kroczy tylko własną drogą. - Napoleon Bonaparte

Kasiak

Post autor: Kasiak » śr sie 23, 2006 7:48 am

Paul pisze:Bycie w SS to bycie w SS. Nie był tam z przymusu. Powinien się zrzec.
...raczej to nie było takie proste, skoro tylu ludzi tam było, a co się słyszy czasami, to nie wszyscy byli tam z własnej woli. Nie wiem jak było w tym przypadku, bo nie słyszałam, czy mówił, że sam chce być SS-manem.

Awatar użytkownika
Paul
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 710
Rejestracja: sob cze 17, 2006 7:20 pm

Post autor: Paul » śr sie 23, 2006 10:25 am

Przecież GraSS w młodości fascynował się narodowym socjalizmem.

.......
Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć.
- Winston Churchill

Człowiek wyższy kroczy tylko własną drogą. - Napoleon Bonaparte

ODPOWIEDZ