Do wojska marsz

Wiadomości z kraju. Dyskusja dotycząca aktualnych wydarzeń w kraju.
Awatar użytkownika
Sol
Zapaleniec
Zapaleniec
Posty: 1309
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 10:38 am
Kontakt:

Do wojska marsz

Post autor: Sol » czw lip 06, 2006 5:09 pm

onet.pl pisze:"Dziennik": Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje prawdziwą bombę. To nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zakłada, że każdego roku do armii trafią wszyscy, którzy ukończyli 19. rok życia i są zdrowi.
Koniec odroczeń w zasadniczej służbie wojskowej. Na obowiązkowe szkolenie będą kierowani zarówno studenci, jak i jedyni żywiciele rodzin, którzy osiągnęli wiek poborowy. W sumie 200 tys. mężczyzn rocznie - dowiedziała się gazeta.

W jednostkach spędzą jednak nie jak dotychczas dziewięć miesięcy, ale cztery. Pomysłodawca projektu, wiceminister obrony narodowej Aleksander Szczygło tłumaczy: "Przygotowujemy nowelę Ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Chcemy, aby znalazł się w niej zapis, że na obowiązkowe intensywne szkolenie wojskowe będą kierowani wszyscy mężczyźni w wieku poborowym, bez żadnych wyjątków" - mówi.

Poborowi nie mogą więc liczyć na to, że unikną wojska, idąc na studia. Armia nie będzie już odraczać służby tym, którzy chcą się uczyć albo muszą utrzymać rodzinę.

"Kilka miesięcy w wojsku nie zrujnuje nikomu życia czy kariery, za to przyczyni się do tego, że będziemy mieli społeczeństwo przeszkolone na wypadek wojny, zamachów terrorystycznych czy kataklizmów. To bardzo istotne, aby te intensywne szkolenia zaliczyli wszyscy młodzi Polacy, zanim przejdziemy wyłącznie na armię zawodową" - mówi gazecie wiceszef MON gen. Stanisław Koziej.

Rozmówca "Dziennika" dodaje: "To leży w interesie nas wszystkich".
Rozumiem, że w roku akademickim 2007/2008 studia rozpoczną tylko dziewczyny? Jeżeli te 4 miesiące mają być od lipca, to wszyscy 19-latkowie będą musieli rok nic nie robić. Bowiem to szkolenie odbędzie się w lipcy, sierpniu, wrześniu i październiku.

Chyba nasz drogi rząd, chce aby każdy mężczyzna był głupszy od swojej równieśniczki o rok.

I tak na marginesie. Jeżeli feministki domagają się równouprawnienia, to może do wojska na szkolenie powinny iść też dziewczyny?
[you] chcesz dowiedzieć się więcej o wilkach? www.wilk.boo.pl

Awatar użytkownika
misanthropiac
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1026
Rejestracja: pn lip 03, 2006 11:49 am
Lokalizacja: Poznań

Post autor: misanthropiac » czw lip 06, 2006 7:35 pm

Bezsens, po prostu skandaliczny bezsens. Dobrze chociaż, że wspomniał o planach utworzenia armii 100% zawodowej...

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » czw lip 06, 2006 9:41 pm

W wiadomosciach o tym słyszałem, jakis mundurowy bronił się, że zalezy im na tym aby żołnierze byli wykształceni, dlatego biorą wszystkich (ale co ma jedno z drugim?)

Awatar użytkownika
Sol
Zapaleniec
Zapaleniec
Posty: 1309
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 10:38 am
Kontakt:

Post autor: Sol » pt lip 07, 2006 8:50 am

Ja mam odroczkę do września 2008. Chciałem się wybrać później na studia magisterskie, ale zanosi się na to, że będę musiał zrobić sobie rok przerwy, a przez ten czas to chyba się wyszkolę w chlaniu wódy na czas.
[you] chcesz dowiedzieć się więcej o wilkach? www.wilk.boo.pl

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » pt lip 07, 2006 9:11 am

ja mam odroczkę do września 2006 ^^
No nic, będę się modlił, aby w jednostce nie siedział zboczony kucharz i żarcie było należyte...

Awatar użytkownika
misanthropiac
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1026
Rejestracja: pn lip 03, 2006 11:49 am
Lokalizacja: Poznań

Post autor: misanthropiac » pt lip 07, 2006 3:00 pm

xTrollx pisze:W wiadomosciach o tym słyszałem, jakis mundurowy bronił się, że zalezy im na tym aby żołnierze byli wykształceni, dlatego biorą wszystkich (ale co ma jedno z drugim?)
Wyśmiałbym go. Właśnie chodzi o to, żeby stworzyć wpełni zawodową armię. Każdy żołdak będzie po wyższych studiach i będą mieli wykształconych. Tak swoją drogą zastanawiam się, gdzie oni chcą wszystkich skoszarować w jednym czasie. Zdaje się, iż jednostki wojskowe nie są w stanie przyjąć wszystkich młodych (ilu ich może być? Zapewne od paruset tysięcy do miliona....)

Awatar użytkownika
Sol
Zapaleniec
Zapaleniec
Posty: 1309
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 10:38 am
Kontakt:

Post autor: Sol » pt lip 07, 2006 5:03 pm

Zdaje się, iż jednostki wojskowe nie są w stanie przyjąć wszystkich młodych (ilu ich może być? Zapewne od paruset tysięcy do miliona....)
Wy czytacie te posty wyrywkowo czy jak?
na górze cytat z Onetu pisze:W sumie 200 tys. mężczyzn rocznie - dowiedziała się gazeta.
Ja bym bardziej się interesował, czy ten przepis obejmie rocznik '87, czy '88, a roczniki wcześniejsze będą na starych zasadach?

Zresztą bodajże w "Wiadomościach" o tym mówili i stwierdzili, że zwiększenie dwu, trzy krotnie ilości poborowych wiąże się z dwu, trzy krotnymi kosztami. I mam nadzieję, że na braku pieniędzy ten pomysł się rozbije.
[you] chcesz dowiedzieć się więcej o wilkach? www.wilk.boo.pl

kirke

Post autor: kirke » pt lip 07, 2006 6:42 pm

a co z odrobieniem słuzby w inny sposób... w karetce jako kierowca na przykład ??

Arizona

Post autor: Arizona » sob lip 08, 2006 8:28 pm

Zacznę się martwić jak to wejdzie w życie. Póki co nasz rząd zamiast poskramiać nieposłusznych wyborców powinien zając się ważniejszymi sprawami.

Awatar użytkownika
xTrollx
Maniak
Maniak
Posty: 2486
Rejestracja: sob maja 13, 2006 8:40 pm

Post autor: xTrollx » sob lip 08, 2006 8:30 pm

Chcą zlikwidowac służby zastępcze. 4 miesiące wszyscy jak jeden, żadnych wymówek.
Ale ale, poszło o koszty, a skoro okres trwania szkolenie skroci się mniej wiecej o polowę, wiec mogą wiecej wiary przyjmowac :/
Ostatnio zmieniony sob lip 08, 2006 8:30 pm przez xTrollx, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ