Psychopatologia relgii

Każdy z nas jest inny, na tym forum możesz pisać jak ludzie zachowują się w różnych sytuacjach...
Możesz tu dyskutować o wszystkim co jest związane z filozofią.
Wszystko co jest związane z religią - twoje życie religijne, wiara, przynależność do religii.
Awatar użytkownika
kozanar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: śr lip 09, 2008 3:32 pm

Psychopatologia relgii

Post autor: kozanar » pt lip 11, 2008 10:05 am

Czy religijność może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Sam egotyzm, który ujawnia się pod postacią fanatyzmu, absolutyzowania swojego punktu widzenia, to już choroba pseudo duchowości.
Ostatnio zmieniony pt lip 11, 2008 10:07 am przez kozanar, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jack
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 874
Rejestracja: wt lip 18, 2006 5:44 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Jack » pt lip 11, 2008 11:38 am

Jak już sam napisałeś religia źle zrozumiana może prowadzić do fanatyzmu i poważnie zniekształcać obraz tej religii(jak to się ostatnio dzieje z islamem). Wydaje mi się, że fanatyzm można by rzeczywiście uznać za rodzaj skrzywienia psychicznego człowieka.
The only rules that really matter are these: what a man can do and what a man can't do.

Awatar użytkownika
kozanar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: śr lip 09, 2008 3:32 pm

Post autor: kozanar » pn sie 04, 2008 1:04 pm

Mnie się wydaje, że duże znaczenie ma tutaj postawa egoistyczna, która wyraża się w wielu religiach po przez afirmację tak czy inaczej pojętej doktryny. Jeśli ważniejsze są ideały od ludzkiego życia jak to jest w Islamie, czy wyznanie wiary, które jest ważniejsze od postępowania, jak to bywa w Chrześcijaństwie.

Awatar użytkownika
pro.memoria
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw sie 07, 2008 9:39 pm
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: pro.memoria » śr sie 27, 2008 10:08 pm

Wyznanie wiary, wbrew pozorom nie jest najwazniejsze w Chrześcijaństwie, ale postepowanie. Naprawdę.

Awatar użytkownika
Crusher
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: sob lis 22, 2008 10:14 am

Post autor: Crusher » sob lis 22, 2008 11:59 am

Ja nie jestem chrzescijaninem, ale postępuje bardziej zgodnie z przykazaniami niz nie jeden katolik ;]

Awatar użytkownika
bluff
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw gru 25, 2008 6:41 pm

Post autor: bluff » czw gru 25, 2008 7:06 pm

Gratuluję. I co z tego?
Moim zdaniem fanatyzm religijny to choroba spowodowana zbytnią ucieczką człowieka w religię i koniec końców stworzenie sobie własnego wyimaginowanego świata z chorymi zasadami, które najpierw są przerostem istniejących zasad w danej religii, a potem stworzone przez samego człowieka, które idealnie pasują do wymyślonego świata, ale zapominają w rezultacie o Bogu i człowieku (a pozornie stawiają Boga w centrum). Poważny błąd to zapominanie w tych zasadach o samym człowieku...

Awatar użytkownika
Rosia
Zajawkowicz
Zajawkowicz
Posty: 598
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:33 pm

Post autor: Rosia » pn gru 29, 2008 11:14 pm

Uważam, że religia może zniszczyć i poruszyć z lekka psychikę człowieka. Moja koleżanka szukała zguby, nie mogła znaleźć przez dwa tygodnie, postanowiła (była mocno wierząca), że się pomodli. Dopiero po tym zguba się znalzła. Nie wydaje mi się, że to sprawka Boga, czy czegoś innego, ale jej umysłu i potrzeby znalezienia. Tak głęboko wierzy, że jak widać życie nie wydaje jej się proste bez modlitwy, itp.

Awatar użytkownika
Baruch
Zapaleniec
Zapaleniec
Posty: 1060
Rejestracja: śr sty 21, 2009 12:34 pm

Post autor: Baruch » wt lut 10, 2009 9:11 pm

kozanar pisze:Czy religijność może prowadzić do zaburzeń psychicznych.
Wszystko moze prowadzic do takich zaburzen.
Rosia pisze:Tak głęboko wierzy, że jak widać życie nie wydaje jej się proste bez modlitwy
Mi tez sie takie proste nie wydaje, ale fanatykiem nie jestem.

Awatar użytkownika
takamasa
Świeżak
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 27, 2012 12:52 pm

Re: Psychopatologia relgii

Post autor: takamasa » pt lip 27, 2012 12:57 pm

W niektórych religiach przemoc jest normalną sprawą, czytając takie http://www.floowee.com/posts/show/8678? ... ign=8cells artykuły cieszę się, że jestem katoliczką...

ODPOWIEDZ